Grafikon vlakové dopravy

Grafikon vlakové dopravy – GVD je základním nástrojem organizace vlakové dopravy.


Zpracovává se na období 1 roku. Určuje jízdy vlaků, plánuje oběhy lokomotiv, vozů, turnusy vlakových a lokomotivních čet. V nákresném jízdním řádu (listu grafikonu) jsou vyznačeny jednotlivé vlaky čárou, která vyjadřuje časovou polohu vlaku v závislosti na jeho kilometrické poloze. Pro identifikaci má každý vlak přiřazenu druhovou značku a číslo.

 

 

Na obrázku je znázorněn výřez grafikonu. Základ grafikonu tvoří síť - na vodorovné ose je vynesen čas po deseti minutách, v horní části jsou vypsány celé hodiny (6, 7, 8, …) na svislé ose vzdálenost mezi jednotlivými železničními stanicemi a zastávkami. K dané stanici se píše název, např. Kolín, my máme stanice označeny obecně A, B, C, E, F, d je zastávka. Zastávka je místo na trati, které slouží pouze pro nástup a výstup cestujících, není tedy dopravnou, protože nemá vliv na řízení jízd vlaků.


Do takto vytvořené sítě lze plánovat a zakreslovat jízdy vlaků. Aby byla poloha vlaku časově jednoznačná, píší se k vlaku číslice upřesňující časovou polohu. Vysvětlíme si to na vlaku č. 8502, který je zakreslen jako první zleva. Tento vlak jede ze stanice A do stanice F. Ze stanice A odjíždí v 6:15, do stanice B přijíždí v 6:20, zde jednu minutu stojí (pro nástup a výstup cestujících) a v 6:21 odjíždí ze stanice B. Do stanice C přijíždí v 6:31 a odjíždí v 6:32. Takto bychom mohli v popisu pokračovat až do stanice F, kam přijede v 6:50. Čas příjezdu i odjezdu se píše vždy do ostrého úhlu mezi čáru vyjadřující polohu stanice a čáru vyjadřující jízdu vlaku. Pokud vlak ve stanici nezastavuje a pouze projíždí, píše se jenom údaj o minutě průjezdu.

Je-li železniční trať dvoukolejná, mohou se čáry křižovat kdekoliv, pokud je trať jednokolejná, mohou se čáry setkávat pouze v železničních stanicích. To je vidět na obrázku ve stanici E, kam přijede vlak 8503 v 7:21, počká na průjezd vlaku 652 z opačného směru a poté pokračuje v 7:27 v další jízdě.

Uvedený list grafikonu vlakové dopravy je určen pouze „pro služební potřebu“ – tedy pro potřebu pracovníků v provozu. Dále pro služební potřebu je určen sešitový jízdní řád, jednotlivě pro určitou trať. Každý vlak na této trati je uveden na samostatné stránce a tomuto jízdnímu řádu se říká tabelární jízdní řád

Pro cestující jsou určeny jízdní řády v knižní nebo elektronické podobě, vývěsné jízdní řády v žst, řazení vozů u expresních vlaků a rychlíků a přehledy odjezdů a příjezdů vlaků osobní dopravy. Příklad knižního a vývěsného jízdního řádu.

 

 autor: David Ševčík